Przejdź do treści

Błędy w diecie, a efekty- jak je mieć ?

dietetyk thermomix przedstawiciel

Błędy, które niweczą dietę

błędy w diecie a efekty

Błędy w diecie i brak efektów

Odchudzanie to etap, u wielu osób powtarzany wielokrotnie. Niektórzy sami mówią, że ciągle są na diecie.  Jakie są problemy z dietami, które mają umożliwić skuteczną redukcję masy ciała ? Jakie są najbardziej popularne błędy w diecie ?

Jakie błędy w diecie są najczęściej popełniane ?

Ustalmy jedną rzecz- jeśli rzeczywiście jesteśmy na deficycie kalorii, czyli diecie redukcyjnej- to w zasadzie nie ma opcji by masa ciała się nie zmniejszała. Czasem więcej a czasem mniej, ale powinna stabilnie spadać.

Jeśli więc jesteś na diecie – według Ciebie na deficycie, a nie chudniesz- to znaczy, że nie jesteś na deficycie !

Proste, nie ?

Masz jadłospis od dietetyka czy własną twórczość wedle schematu – jest ona dopasowana do Ciebie na podstawie schematu. Dobrana do naszych wymiarów i zapotrzebowania, ma określoną kaloryczność oraz ilość makroskładników, a także witamin i mikroelementów.

Jeśli raz na jakiś czas coś zamienimy – kompletnie nic się nie wydarzy.

Gdy całość planu jest dobrze rozpisana i PRZESTRZEGANA to efekty i tak się pojawią- wcześniej czy później. Problem pojawia się wtedy, kiedy zamieniamy produkty czy posiłki notorycznie. To powoduje załamanie diety, wprowadza chaos i całkiem zmienia jej wartość – nie raz tak, że wychodzimy z deficytu i jemu tyle, co CPM! Notoryczne zmiany w jadłospisie typu – wezmę ser żółty zamiast chudej mozzarelli, zamiast chudej drobiowej wędliny wezmę troszkę bardziej tłustą wieprzową to bardzo zmieniamy kaloryczność. Nic więc dziwnego, że dieta gdzie jest wyższa kaloryczność nie przynosi wymiernych efektów. Podobnie zbyt niska kaloryczność.

Inne diety

Istnieje wiele diet, które w kilkanaście dni gwarantują znaczny spadek masy ciała.  Niestety, efekt końcowy takich diet jest taki sam jak przy stosowaniu głodówek, a więc podczas tego typu odchudzania spada masa mięśniowa i ilość wody w organizmie zamiast tkanki tłuszczowej, a do tego obniża się metabolizm i pojawiają się efekty uboczne takie jak zły stan skóry, włosów i paznokci, bóle głowy, problemy trawienne, brak energii itp. Trzeba pamiętać, że bezpieczne tempo odchudzania to ok. 0,5-1 kg tygodniowo.

Zmieniamy ciągle posiłki = zmieniamy też makro co może skutkować brakiem efektów i tworzyć kolejne błędy w diecie.

Takie zmiany (typu chleb ciemny na zwykły pszenny) mogą też prowadzić do niedoborów składników mineralnych – efekt ten sam, czyli utrudnione odchudzanie. Zbilansowana dieta odchudzająca to taka, która nie tylko jest redukcyjna, ale także dostarcza do organizmu wszystkich, niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. Jeśli dieta nie jest zróżnicowana, może prowadzić do niedoborów, które także przekładają się na marny efekt odchudzania.

Patrząc na dietę krótko dystansowo-  patrzymy na dietę na dwa dni w przód, ewentualnie na roboczy tydzień całkowicie pomijając weekendy. A wtedy wpada i winko i serniczek- niejednokrotnie tworząc cheat day- i to dwa dni z rzędu. Skutkuje to przejadaniem w weekend wygenerowanej ujemnej puli kalorii w ujęciu tygodniowym. No i klops- wychodzimy na zero mimo całego tygodnia starań.

Ciągła dieta to też problem.

Jeśli co rusz zmieniamy plan i kaloryczność, założenia diety, ciągle próbujemy od nowa, od kolejnego dnia czy tygodnia. Niech nikogo nie dziwi brak efektów, przy jednoczesnym poczuciu, że cały czas sobie odmawiamy ! Nie ma więc nic dziwnego, że nie mamy żadnych efektów! Czasami zdarza się, że porzucamy plan treningowy czy dietę zbyt szybko, zmieniamy na coś innego i sprawiamy, że po prostu nie ma czasu zadziałać i wprowadzić zmian.

Organizm człowieka to nie maszyna, żaden robot. Trzeba dać sobie czas by wprowadzony plan miał szanse zadziałać. Wszyscy wiemy, że w mediach aż się roi od szybkich metamorfoz, magicznych tabletek i innych produktów, które niby mają odchudzać (nasz portfel bardziej niż nas samych). Mało kto ma spadki tkanki tłuszczowej po tygodniu- dajcie swoim ciałom czas by się dostosował. Jak po miesiącu nic nie ruszy to wtedy można się martwić.

Co robić gdy brak efektów jest utrzymywany ? Releguj błędy w diecie 🙂
Takie proste wskazówki 🙂

Sprawdź swój dziennik diety czy zrób rachunek sumienia- serio rzetelnie przestrzegałaś planu ?

Jeśli jeszcze nie prowadzisz dzienniczka żywieniowego to jest moment, by to zrobić 🙂

Czasami robimy błędy, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Zastanów się, czy udało Ci się realizować założony plan w 70-80% ? Czy tylko 50 %?

Skąd to pytanie ?

Dietetyk, który ustala Wam jadłospis zakłada tempo spadku tkanki tłuszczowej i względem tego dopasowuje jadłospis- makro, kaloryczność i składniki. Jeśli nie trzymasz planu w tych 70%, to ciężko by zakładany spadek np. 4 kg był realny. Jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia, wykonaj badania okresowe (morfologia, mocz, tarczyca, cukier).

Dieta trzymana w minimum 70% a efektów brak ? Pozostaje konsultacja ze specjalistą, który zwróci uwagę na rzeczy, które Tobie mogły umknąć 🙂

Pamiętajcie o tym, że czasami na efekty trzeba po prostu POCZEKAĆ. Cierpliwie. Lepiej, żeby przychodziły powoli, ale na stałe, niż były szybkie i krótkotrwałe.

Mam nadzieje, ze chociaż trochę dziś pomogłam ! I że będziecie cierpliwi w oczekiwaniu na cel 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej o błędach żywieniowych w diecie? Kliknij tutaj, a dowiesz się czego unikać 🙂

Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x