Przejdź do treści

Hashimoto

hashimoto co mogę jeść

Czym jest hashimoto?

Hashimoto to inaczej przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.  Choroba Hashimoto wynika z autoagresji powstająca na skutek błędu układu immunologicznego (odpornościowego), w który powoduje, że organizm zwraca się przeciwko sobie. Z nieznanego powodu układ immunologiczny rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, upośledzając aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy. Występuje u ok. 5% dorosłych kobiet i około 1% dorosłych mężczyzn. W większości przypadków jej przyczyną zazwyczaj jest właśnie choroba Hashimoto.W przypadku Hashimoto choroby dochodzi do zwiększonej przeciwciał anty-TPO-Ab, które skierowane są przeciwko ludzkiej peroksydazie tarczycowej (TPO). W wyniku tego procesu dochodzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, a w konsekwencji rozwija się niedoczynność tarczycy. Przyczyny

  • stres
  • nieregularny tryb zycia
  • wiek
  • inne choroby autoimmunologiczne
  • czynniki genetyczne i środowiskowe

Objawy

Objawy nie są charakterystyczne dla Hashimoto, zazwyczaj pojawiają się w czasie gdy występuje niedoczynność tarczycy.Jedne z nich to:

  • uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia
  • senność
  • kłopoty z koncentracją
  • problemy skórne (sucha skóra)
  • wypadanie włosów
  • wahania nastroju, skłonność do depresji
  • wysoki poziom cholesterolu
  • problemy z wagą (zwiększenie masy ciała)
  • bóle stawów
  • zaburzenia miesiączkowania
  • uczucie zimna

Jeśli występują u nas podobne objawy a dodatkowo zauważalne są zmiany w obrębie tarczycy- tworzą się tzw. wole to warto wybrać się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad żywieniowy. Kolejnym krokiem będzie wykonanie badan laboratoryjnych (FT3, FT4, Anty -TPO, Anty- TG), poziomu żelaza i USG tarczycy.Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia należy wdrążyć odpowiednie leczenie. Prawdopodobnie będzie to przyjmowanie brakujących hormonów- syntetycznej lewotyroksyny. Działa tak samo jak hormon tarczycy. Zazwyczaj w formie eutyroxu lub letroxu. Po pewnym czasie przyjmowania stężenie TSH wraca do normy, a my do normalnego funkcjonowania. Lek powinien być przyjmowany rano, na czczo a jego dawkę ustala i koryguje lekarz po przeprowadzaniu kontrolnych badan. Pamiętaj, by przed badaniami krwi nie przyjmować tabletek 

Leczenie żywieniowe 

Kaloryczność diety i jadłospis powinny być ustalane indywidualnie z dietetykiem. Pamiętaj, ze tarczyca odpowiada za 30% podstawowej przemiany materii. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety to wsparcie w leczeniu Hashimoto. Nie jest konieczne stosowanie restrykcyjnej diety eliminacyjnej (chyba że dodatkowo stwierdza się alergię pokarmową). Zalecenia:Wśród diety dotyczącej Hashimoto narosło wiele mitów i niesprawdzonych teorii. Mało która ma jednak potwierdzenie w faktach. W rozwoju tej choroby należy przestrzegać przede wszystkim zaleceń żywieniowych opartych o Piramidę Zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Utrzymanie schematów żywieniowych bazujących na piramidzie, unikanie produktów potencjalnie szkodliwych (konserwanty, produkty wysoko przetworzone) przy odpowiednio dobranej kaloryczności diety stanowi podstawę prawidłowego działania w tej chorobie.

  • regularne jedzenie posiłków (4-5 razy dziennie),
  • eliminowanie tłuszczów zwierzęcych (zastępowanie ich roślinnymi),
  • uwzględnienie świeżych owoców i warzyw w diecie,
  • unikanie cukrów prostych,
  • rezygnacja z używek.
  • uwzględnienie w diecie produktów morskich
  • dostarczenie odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka (mięso, ryby, jaja), wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (tłuszcze roślinne, awokado, ryby, orzechy) oraz węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym

Część specjalistów sugeruje wykluczenie z diety glutenu i laktozy, ponieważ zarówno nietolerancja glutenu jak Hashimoto są chorobami autoimmunologicznymi. Schorzenia występują często łącznie. Nie znaczy to jednak ze działa to tak samo w drug stronę. Logicznym jest ze przy celiakii czy nietolerancji glutenu należy go ograniczyć, jednak nie oznacza to, ze jego eliminacja w Hashimoto odniesie podobny skutek.Bardzo często sugeruje się eliminacje niektórych warzyw tzw. goitrogenów-  Rośliny strączkowe i kapustne, które zawierają substancje wolotwórcze (wychwytują jod z organizmu, blokując tym samym przemiany hormonów tarczycy). Jednak warto zwrócić uwagę, że większość tych produktów jadamy dopiero po obróbce termicznej- która inaktywuje ich działanie. Dlatego należy je przygotowywać odpowiednio gotując bez przykrycia. Kluczem jest też tutaj zróżnicowanie diety- brokuł zjedzony raz na tydzień nam nie zaszkodzi :)Dlatego w diecie przy Hashimoto stosuje się typowa zdrową i odpowiednio zróżnicowaną dietę opartą na piramidzie żywieniowej z uwzględnieniem produktów typowo śródziemnomorskich.

SuplementacjaWit. D

Niedobór wpływa na pracę całego organizmu, również na rozwój chorób tarczycy. Dlatego zalecane jest codzienne jedzenie ryb lub suplementacja. Suplementacja powinna być obecna w okresie od września do kwietnia- gdy nasłonecznienie jest słabsze.

Jod

Nadmiar jodu wzmaga procesy zapalne, dlatego osoby z chorobą Hashimoto powinny unikać suplementacji tym mikroelementem i dostarczać go tylko za pomocą diety. Pamiętajmy ze unikając jodu nie przyczynimy się do wyleczenia z Hashimoto. 

Probiotyki

Przy Hashimoto często występują problemy z utrzymaniem prawidłowej mikroflory, przez co są bardziej podatne na przenikanie toksyn do krwiobiegu. By lepiej chronić swój organizm, warto zadbać o suplementacje lub naturalne źródła probiotyków- kiszonki, ogórki kiszone, jogurty naturalne (bez białek mleka krowiego)

Cynk Zauważono, że spadek poziomu cynku we krwi korelują z wzrostem przeciwciał tarczycy w organizmie. Dlatego należy zadbać o ich prawidłowy poziom.

Selen

Bez niego nie ma zmian T4 do  w aktywną Trójodotyronine (T3). Zawarte w orzechach brazylijskich. Z suplementacją nalezy uwazać.

 

 
 
Jesteś na diecie ? Dowiedz się jakich błędów nie popełniać, by dieta była bardziej skuteczna 🙂
 
Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x