Czym jest cel ?

Określenie swoich celów i wyzwań  często zaczyna się na początku każdego nowego roku lub tuż przed nim.  Wiele osób stale deklaruje chęć zmiany typu” rzucę palenie, schudnę, zacznę biegać”, jednak nie potrafi wytrwać w swoich postanowieniach do końca. Wszystkie te elementy mają jedną wspólną cechę – nie działają.

Czy głównym błędem niepowodzenia może być nieumiejętne stawianie swoich celów i wymaganie zbyt wiele? Wyznaczenie celu może nam przysporzyć nieco zmartwień, chyba, że zajmiemy się tym stopniowo 🙂

WYZNACZENIE CELU – na czym polega ?

Generalnie wyznaczanie celów i odhaczanie checklisty jest bardzo modne. Mamy multum aplikacji, które mają za zadanie wysyłać nam przypomnienia o konkretnych działaniach, których mamy się podjąć, by osiągnąć cel. Czasami to jednak nie działa- komu zdarzało się przekładać swój cel dzienny na inny ponieważ nie mógł się tego podjąć- jednocześnie, gdy ustalał inną datę czuł frustracje ?

Ja na pewno. I założę się, że chociaż część z Was też. Osoby, którym udaje się realizować wszystkie założenia jakie sobie postawią są podziwiane.

Ale czy doba takiej osoby jest dłuższa niż moja, czy może chodzi o umiejętne stawianie sobie celów i wyzwań ? Jak im się udaje, a nam nie?  Po takich porażkach przestajemy wierzyć, że osiągnięcie wyznaczonego celu jest w naszym przypadku możliwe.

Przede wszystkim – Postaw kreskę 

Znaczy rozlicz się z przeszłością, z tym co było. Chcesz zmiany ? Zacznij od siebie. Zrób na kartce podsumowanie poprzednich działań. Zdaj sobie z tego sprawę. Dowiedz się co działało, a co nie działało. Może przy konkretnym punkcie dopiszesz info dlaczego nie działało ? Zastanów się nad tym i bądź całkowicie szczera ze sobą. Często rozpoczynanie wielu działań w tym samym czasie, niezbyt dokładne wyznaczenie celu lub wymaganie od siebie cudów a od doby magicznego rozciągnięcia- to tylko jedne z przeszkód o których się ine myśli. Każdy z nas ma inne doświadczenia, przemyślenia- także podejście 🙂

SPOSOBY NA WYZNACZENIE CELU

Od ogółu do szczegółu- spisz listę 100 rzeczy jakie chcesz wykonać w najbliższych miesiącach lub w całym życiu. Następnie wybierz 10 pozycji, które chciałabyś wprowadzić w najbliższym czasie.Zastanów się czy Twój sposób żywienia i nawyki z nimi koreluje ? Np. jeśli masz na liście wspinaczkę wysokogórską, a jednocześnie masz problem z wejściem na 4 piętro bez zadyszki to chyba coś tu nie halo ? Dostosuj swoje cele do możliwości- lub zwiększ możliwości.

Po co mam to spisywać ? To frustruje !

Spisana lista zamiarów pomaga wyznaczyć ogólny kierunek, w jakim chcemy podążać. Możemy określić co chcemy zrobić i w jakim czasie.  Jasno sprecyzowane i przelane na papier postanowienia pomagają w osiągnięciu wyznaczonych celów. Dodatkowo chodzi o percepcje- inaczej zwracamy uwagę na to co mamy w głowie, a inaczej na to co spisaliśmy. Samo spisanie celów może stanowić rodzaj umowy z samym sobą i zwiększać motywacje. Problem polega na tym by nie popłynąć, nie wymagać od siebie zbyt wiele. Jeśli robiłaś tak do tej pory to wiesz, ze to może być droga do katastrofy.

Nasze cele powinny być SMART

SMART to – koncepcja formułowania celów w dziedzinie planowania, będąca zbiorem pięciu postulatów dotyczących cech, którymi powinien się charakteryzować poprawnie sformułowany cel.Łatwiej jest wykonań pracę gdy faktycznie wiemy co jest do zrobienia. Wtedy tworzenie wskazówek i wytycznych ma jasno określony cel.

Jak zapisywać cele ?

Nie ogólnikowo 🙂Np. zmienić nawyki. Co to znaczy zmienić nawyki ? Jakie konkretnie nawyki chcemy zmienić na inne ?

Wyznaczenie celu jest trudne- chyba, że to cel sformułowany według SMART, czyli…

Samo “zmienić nawyki” jest mało konkretne. Co chcemy zmienić? W jakim terminie? Jak to zrobimy? Jaki jest Twój cel? CO SIĘ ZMIENI W TWOIM ŻYCIU ? Zaplanuj dokładnie co zmienisz i w jakim czasie. Podejmiesz się budowania zdrowego nawyku w miejsce złego ?Bardzo dobrze tylko daj sobie na to konkretny czas. Chces schudnąć ? Określ ile i w jakim czasie, zaplanuj także w jaki sposób chcesz to osiągnąć – jaka dieta, jaka zwiększona aktywność. Zaplanuj czas w tygodniu na trening- zapisz w kalendarzu, i nie umawiaj spotkań na ten czas 🙂

To znaczy – w którym momencie uznamy, że cel został zrealizowany? TUTAJ- zmiana nawyków.Prócz planowania weź pod uwagę czy cel jest możliwy do osiągnięcia w takim czasie. Np. jeśli nie biegasz w ogóle to nie oczekuj, że po dwóch tygodniach przebiegniesz bez zadyszki 10 km. I to w 40 minut. Cel ma być osiągalny dla Ciebie, nie frustrujący. Najlepszy sposób to metoda małych kroków i rozpisanie celu na etapy. Lepiej by było to kilka małych celów niż jeden duży. Planując w ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo osiągnięcia celu.

Atrakcyjny dla nas. Warto zastanowić się dlaczego chcemy go osiągnąć? Np. Jeśli celem będzie zwiększenie aktywności fizycznej to  co osiągniesz za jego pomocą ? Będziesz się mniej męczyć, mieć lepszą kondycje ? Nie wymagaj od siebie biegania maratonu jeśli nienawidzisz biegać a wolisz pływać.  Te działanie ma dać satysfakcje a nie drażnić i zniechęcać.

W przypadku celu ze zmianą nawyków musimy wziąć pod uwagę czas wyznaczony na jego realizację, a także nasz styl życia  i możliwości. Chcesz zmienić wszystkie nawyki na raz ? A da się ? Ćwiczyć 5 razy w tygodniu, nie jeść słodyczy, fast foodów, wstawać w weekend na poranne bieganie ? Weź poprawkę na to, ze jesteś tylko człowiekiem:) Cel ma być możliwy do wykonania dla Ciebie.

Jaki dajesz sobie czas na cel? Czy chcesz zacząć już zaraz? Czy może dopiero za jakiś czas ? Określ go tak byś mogła zacząć od razu.

Jaki jest pierwszy krok ?

Rozbij cel na mniejsze etapy 🙂

Tak by znalazł się codziennie w Twoim kalendarzu.  Zwróć uwagę na możliwości i zasoby.

Zanim zaczniesz planować powinnaś zastanowić się nad tym co lubisz robić, co sprawia Ci frajdę, satysfakcje i w czym po prostu jesteś dobra.  W ten sposób możesz określić jakie cele nie będą przewyższać możliwości i nie zostaną przez to na starcie skreślone. Warto jest zrobić sobie burzę mózgów i wypisać wszelkie możliwe czynności, których podjęcie zbliży nas do realizacji planu. Musimy dokładnie wiedzieć co powinniśmy zrobić by zmiana zaszła w nas i w naszym myśleniu.Chcesz zacząć biegać ale do dziś Twoja aktywność ograniczała się do chodzenia z auta do pracy i ewentualnie na zakupy ? To pierwsza dycha w miesiąc może napotkać komplikacje. Rozbij cel na etapy czyli np. wyznacz sobie czas co drugi dzień na lekki trucht 30 minut 🙂Po tygodniu zwiększ czas.

Po dwóch tygodniach dystans. Zadziała ?:)

Początki i zmiany zawsze są trudne ale to właśnie one określają rozwój, jeśli dopasujesz swój cel do predyspozycji i preferencji to nie może się nie udać !

Chcesz rozpocząć dietę pod moim okiem ?

Zapraszam do oferty ! Tutaj

Zapraszam na mojego facebooka– tam jest jeszcze więcej treści 🙂

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x