Przejdź do treści

Napady głodu- jak im zapobiegać ?

Wieczorne napady głodu- jak im zapobiegać ?

Jak je zwalczać, by wytrwać w diecie ?

Ostatnio więcej podjadasz wieczorami ? Może to kwestia tej zimowej aury a może przyczyna jest inna ?

Bardzo ważne jest, by znaleźć przyczynę tych podjadań- dlatego zastanów się co Tobą wtedy kieruje. Czy to nuda i spokój w głowie ? Czy wręcz przeciwnie stres ? A może dopiero wieczorem masz szansę, by spokojnie usiąść i coś zjeść ?

Być może cały dzień trzymasz dietę, ale odpuszczasz gdy wracasz do domu ?

Przyjrzyjmy się temu uważniej i zobaczmy, jakie są przyczyny wieczornego głodu: 
– przewlekły stres: to właśnie on powoduje, że stale odczuwamy chęć na coś słodkiego lub wysokokaloryczne, tłuste potrawy
– nieprawidłowo skomponowana dieta i nieregularne spożywanie posiłków
– nasza kondycja psychiczna: różnego rodzaju problemy na tle emocjonalnym mogą powodować, że zaczniemy odczuwać głód wcale nie powiązany z pustym żołądkiem, ale jedynie spadkiem produkcji tzw. hormonów szczęścia, których wydzielanie zwiększa zjedzeniem przez nas ulubionej przekąski.

Jest to tzw. „zajadanie emocji” i w tym przypadku samodzielne odchudzanie z reguły jest mało efektywne i konieczne jest wtedy wsparcie dietetyka oraz psychoterapeuty
– niedocukrzenie organizmu, które objawia się silnym uczuciem głodu, ssaniem w żołądku, osłabieniem, drżeniem kończyn, niepokojem, zimnymi potami oraz zawrotami głowy

Z fizycznego punktu widzenia głównym powodem wieczornego podjadania jest nieodpowiednie żywienie w ciągu dnia ! Chyba najbardziej bezpośrednią i mającą związek z problemem, jest niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i wartości odżywczych. Ciągłe bycie na diecie, diety redukcyjne, restrykcyjne odchudzanie się – to wszystko może zaburzać nasz apetyt.

Badania wskazują, że osoby, które podjadają wieczorami zazwyczaj mają problem z utrzymaniem regularności posiłków, jedzeniem śniadania- ich żywienie jest chaotyczne i nieprzemyślane.

Jakie mogą być efekty wieczornego pojadania i objadania ?

– Zaburzony pogląd na sylwetkę

– Obciążony przewód pokarmowy – organizm, zamiast się regenerować, ciężko pracuje nad strawieniem tego co zjadłeś.

– Zwiększona masa ciała

napady głodu

Jak im zapobiegać ?

– Pamiętaj o śniadanku

Spróbuj sama, a się przekonasz. Zacznij jeść śniadania rano, w ciągu 1,5 godziny od wstania z łóżka- a sama zobaczysz, że wieczorne łaknienie może być mniej uciążliwe w skutkach.

– spożywaj produkty pełnoziarniste jednocześnie wyklucz produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli przetworzonej- zapobiegniesz gwałtownym skokom cukru we krwi.

– pilnuj regularności posiłków- startując od śniadania. Tak by przerwy między posiłkami nie były dłuższe niż 4 godziny- w ten sposób zapobiegniesz wysokim różnicom w poziomie cukru we krwi co może wpłynąć na mniejsze podjadanie wieczorami.

– Zadbaj o jedzenie dzień wcześniej- podejrzewam, że gdy sama zadbasz o swój jadłospis- by był dobry, smaczny, dopasowany do Ciebie to sama nie będziesz mogła się doczekać jedzenia swoich posiłków w ciągu dnia a niżeli nocnych posiadówek w lodówce.

– Nie stosuj diet cud

Może to zabrzmi dziwnie- ale prawdą jest, że niewłaściwie zbilansowana dieta sprzyja napadom wieczornym na jedzenie. Problemem może być niewłaściwe zbilansowane posiłków, czyli za mało/dużo białka, tłuszczu, węglowodanów- przez co posiłki nie sycą jak powinny.

Niewłaściwie skomponowana dieta to również ryzyko niedoborów żywieniowych, słabsza regeneracja.

– Planuj posiłki z wyprzedzeniem

– Celebruj jedzenie

Pij wodę! Często głód spowodowany jest odwodnieniem organizmu, które dotyczy znacznej części społeczeństwa. Pijemy zbyt mało wody, zastępując ją kawą, herbatą, napojami energetycznymi, napojami gazowanymi lub słodkimi sokami. Poza tym wypicie wody jest też skutecznym sposobem na ból głowy, zmęczenie oraz problemy z koncentracją.

– Pełnowartościowe przekąski. Napady głodu sprawiają, że sięgamy po niezdrowe jedzenie takie jak:  słodycze, fast foody lub słone przekąski. Aby uniknąć zgubnych skutków podjadania, warto zastąpić te produkty ich zdrowymi zamiennikami, które zapewniają długie uczucie sytości.

U części osób to po prostu zbyt długie przerwy między posiłkami- brak czasu nawet na koktajl lub jedzenie nieregularne.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj głodu- odróżnić głód emocjonalny od prawdziwego fizycznego. W przypadku tego pierwszego konieczna może być konsultacja ze specjalistą.

Mam nadzieje, że uda Ci się skutecznie działać by napady głodu się nie pojawiały 🙂

Jesteś na diecie ? Dowiedz się jakich błędów nie popełniać, by dieta była bardziej skuteczna 🙂
Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x