Przejdź do treści

ZDROWO JEMY ZDROWO ROŚNIEMY

Zachęcam do skorzystania z programu “Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy”.

Celem programu jest promowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci w Polsce.

Chcemy dotrzeć do każdego dziecka i każdego rodzica w Polsce aby wspólnie rozwiązać problem nadwagi i otyłości polskich dzieci.

Pragniemy uczestniczyć w dialogu publicznym dotyczącym zdrowego żywienia dzieci: edukować i proponować zmiany przepisów dotyczące żywienia dzieci, angażować w nasze działania różne grupy: edukatorów działających w całym kraju, firmy aktywnie wspierające nasze wysiłki, partnerskie organizacji pozarządowych, jak również wspierających nas darczyńców indywidualnych.

Dlaczego warto przystąpić do programu ?

  1. Prawidłowe zwyczaje żywieniowe najmłodszych zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych, których koszty będzie ponosiło całe społeczeństwo.
  2. Dostarczając dziecku wraz z pokarmem odpowiednich proporcji witamin i składników mineralnych, dbamy o prawidłowy rozwój kości i zębów oraz chronimy u niego wciąż rozwijające się nerki przed nadmiernym obciążeniem.
  3. Układając zbilansowaną dietę zmniejszamy ryzyko nadwagi dziecka – zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu.
  4. Dostosowując jadłospis dziecięcy do specyficznych dla każdego etapu życia dziecka potrzeb żywieniowych, zapewniamy mu najlepsze warunki do rozwoju.

Wierzymy, że udział w Programie wzmocni wizerunek placówki, jako dbającej o prawidłowe żywienie. Umożliwiamy zamieszczenie na swojej stronie logotypu Programu oraz informacji: „Ta placówka bierze udział w programie Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Współpraca z Edukatorem Żywieniowym.

Jeśli placówka podejmie współpracę, wysyłamy do niej jednego z naszych Edukatorów, który przez okres około 4 miesięcy przeprowadzi:

  1. bezpłatne szkolenia lub konsultacje dla personelu dotyczące żywienia małych dzieci – w sumie 16 h dydaktycznych,
  2. dwukrotną analizę jadłospisów oraz propozycje doskonalenia żywienia dzieci w placówce według najnowszych norm i zaleceń żywieniowych.

Na koniec warsztatów placówka otrzyma certyfikat udziału w Programie, a pracownicy, którzy wezmą udział w co najmniej 12 godzinach warsztatów otrzymają zaświadczenia.

Na koniec warsztatów placówka otrzyma certyfikat udziału w Programie, a pracownicy, którzy wezmą udział w co najmniej 12 godzinach warsztatów otrzymają zaświadczenia. 

Warunkiem przyznania certyfikatu jest wprowadzenie zmian w jadłospisach zgodnie ze rekomendacjami Edukatora. (Placówkom, które po zakończeniu programu żywią dzieci niezgodnie z normami certyfikat nie będzie przyznany.)

Proponowane tematy warsztatów:

1. „Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci”
2. „Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D”
3. „Cukier w diecie – słodzimy czy nie słodzimy?”, 
4. „Sól w diecie. Soli do woli?”
5. „Alergie na pokarm”
6. „Świeża woda zdrowia doda – na pragnienie – woda”
7. „Co robić, kiedy za dużo je? Otyłość.”
8. „Zachęcać czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka”
9. „Niejadek czy neofobia?”
10. „Dzieci współtworzą swoje posiłki”
11. „Jemy oczami – estetyka na talerzu”
12. „Ja sam, ja sama – czego dzieci się uczą podczas posiłku”
13. „Jakość produktów”

Więcej informacji pod http://www.zdrowojemy.info/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x