Przejdź do treści

Naturalne prebio i probiotyki- czym są?

Naturalne prebio i probiotyki – czym są?

probiotyki

 

Probiotyki najczęściej kojarzą się nam z opakowaniem tabletek, które lekarz  nam wypisuje razem z antybiotykiem. Wówczas zalecenie jest, by zjeść całe opakowanie, nawet po zakończeniu antybiotykoterapii.

Probiotyki ogólnie są zalecane podczas problemów z przewodem pokarmowym, takimi jak zatrucie, grypa żołądkowa, grzybica.

Obecnie wskazane są jako meritum na wiele dolegliwości- zaczynając od osłabienia organizmu poprzez choroby jelit.

Nie bez powodu mówi się, że jelita to drugi mózg- w końcu drugi pod względem powierzchni organ naszego ciała. Słyszałaś, ze w jelitach znajduje się około 1,5 kilograma samych bakterii ? Dobre kultury bakterii zasiedlają nasze jelita chroniąc nas przed chorobami. Niestety wszelkie zaburzenia mikroflory i jej działania – możemy gorzko odchorować, ponieważ to duże obciążenie dla naszego organizmu.

Dlatego warto dbać by były w dobrej kondycji i służyły nam dobrze przed długie lata.

Obecnie znamy dwa pojęcia- probiotyki i prebiotyki ?

Czym są i czym się różnią ?

Jak działają i przede wszystkim- czy działają w symbiozie ?

 

Probiotyki są raczej znane- to wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, które mają za zadanie wspierać układ pokarmowy poprzez odbudowę mikroflory bakteryjnej jelit. Głównie spotkamy tutaj bakterie kwasu mlekowego i drożdże. Jak poznać dobry probiotyk ? Ma przynajmniej 6 szczepów, które są wypisane na opakowaniu, plus jest trzymany w lodówce:)

Zazwyczaj są również na receptę – np. enterol. Z tych bez recepty to Vivomix i Sanprobi. Niestety wiele probiotyków z apteki albo nie zawiera zakładanej ilości mikroorganizmów, lub nie zawiera ich w ogóle. Dlatego warto sprawdzać, po jaki probiotyk sięgamy i czy nie jest to produkt, który ma „zejść” z lad aptecznych. Z działań codziennych- warto po prostu dbać o zdrową dietę a probiotyki pochodzące z jedzenia wesprą nasz układ w codziennych zmaganiach.

Prebiotyki to podstawa wytwarzania bakterii probiotycznych, pochodzenia roślinnego (oligosacharydy). Bez nich giną, ponieważ się nie namnożą, nie mają pokarmu- probiotyki.

Na probiotyki nie działają enzymy trawienne ani kwas żołądkowy- więc są nietrawienne, są natomiast wchłaniane w jelitach – tam również działają zwiększając aktywność flory.

W jakich produktach znajdziemy  pre- i probiotyki ?

Prebiotyki są głównie w produktach roślinnych i wyróżniamy tu np. banany, szparagi, cebule, czosnek i por. Niejednokrotnie znajdziemy ich dodatek w produktach zwanych żywnością funkcjonalną- czyli produktach wzbogaconych w konkretny składnik.

Warto zadbać o prawidłową podaż tych produktów roślinnych by wspierać swój organizm z walce z drobnoustrojami.

O naturalnych probiotykach słyszeliście na pewno- znane wszystkim jogurty naturalne i pozostałe produkty mleczne fermentowane, kapusta kiszona, ogórki kiszone i ostatnio modny- zakwas buraczany.

Zacznijmy od tego ostatniego. Polecany przez wiele osób, ponieważ zawiera te dobre bakterie, a także witaminy i składniki mineralne- promowany dla osób w złym stanie zdrowia, anemii, ciąży, czasie karmienia.

Wpływa w sposób naprawczy na funkcjonowanie organizmu, zawiera multum składników mineralnych, działa krwiotwórczo.

Mleczne napoje fermentowane to skarbnica naszych babć i dziadków. Jakbyś sprawdzała skład przed zakupem- zwróć uwagę by był najkrótszy. W zasadzie to powinny zawierać jedynie mleko/śmietankę, a także bakterie fermentacji mlekowej i drożdży.

Kiszonki roślinne- i ogórki i kapusta i inne rzeczy, które ukisicie. Oba produkty są źródłem naturalnych probiotyków z uwagi na proces fermentacji, jaki zachodzi w czasie produkcji. Jedną bardzo ważną sprawą jest sposób ich spożycia- powinny być na surowo, bez obróbki termicznej. Wówczas tracą swoje prozdrowotne właściwości dlatego jak masz do wyboru ogórki kiszone do kanapki a zupę ogórkową- to wiesz co wybrać 🙂

Jesteś na diecie wegetariańskiej? Dowiedz się, z jakich suplementów korzystać by dieta była komplementarna
 
Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x