Przejdź do treści

Cukier szkodzi- jak się odzwyczaić ?

jak pozbyć się cukru z diety

Czy cukier szkodzi ?

Nie bez powodu nazywany jest legalnym narkotykiem a mimo to można go bez problemu kupić w każdym sklepie. Cukier i jego nadmiar otumania mózg, wpływa na pracę narządów i nas uzależnia- jednak nie tylko papierosy i alkohol są be, cukier też do tej listy należy dopisać. 

cukier szkodzi
Mowa tutaj o nadmiarze cukru– warto wiedzieć, że około 10% dziennej racji pokarmowej mogą stanowić cukry. Jednak trzeba pamiętać, że te 10% dostarczamy bez większych problemów z żywności spożywanej codziennie i to bez podjadania. Cukier nie jest obecny jedynie w słodyczach, napojach czy słodkich przekąskach. Dobrym jego źródłem są też owoce czy przetwory owocowe, a także niektóre produkty codziennego spożycia. 
Kto ma ochotę lepiej się czuć i dłużej pożyć powinien chociaż spróbować cukier ograniczyć 😃
W badaniach przeprowadzonych na szczurach odnotowano, że dieta z dużą zawartością cukru wywołuje zmiany w mózgu podobne do tych, jakie następują w wyniku stosowania narkotyków. 

Jak się pozbyć cukru z diety ?

1. Bądź świadomym, że cukier szkodzi

Cukier to jedynie puste kalorie. Nie zawiera on żadnych dobrych składników, zamiast tego jest przyczyną wypłukiwania z naszego organizmu cennych witamin i minerałów.
Cukier szkodzi na pamięć i pracę mózgu
Ludzie, którzy spożywają dużo tej substancji, mają większe skłonności do depresji, zaburzeń snu, stresu i zmęczenia.

2. Cierpliwość

Nie od razu Kraków zbudowano i jeśli dziś potrafisz pochłonąć całą czekoladę w ciągu dnia to ścisły detoks od jutra może nie zadziałać. Ilość cukkru w codziennym żywieniu najlepiej zmieniać stopniowo 😃 
Jak to wygląda w praktyce ? Jeśli na przykład postanowisz ograniczać ilość cukru dodaną do herbaty to rób to powoli. Gdy dotychczas słodziłaś 2 łyżeczki teraz wsyp 1,5. Gdy przyzwyczaisz się do tego smaku- po około 1-2 tygodniach możesz obniżać o kolejne 0,5 łyżeczki aż zostanie zero 😃 
To samo tyczy się słodyczy, słodkich przekąsek. By wytrwać w postanowieniu można wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na zjedzenie małej porcji słodkości. 

3. Obserwacja czy cukier szkodzi

Zaobserwuj ile dziennie spożywasz takich produktów i kiedy zaczynasz sięgać po słodycze. Zacznij ograniczać ilość słodyczy, z dnia na dzień jedząc coraz mniej. Może zaobserwujesz konkretne zachowania w których sięgasz po słodycze

4. Wybieraj inne źródła cukru.  

Mowa tutaj raczej o częstszym jedzeniu owoców lub przetworów owocowych niż sięganie po cukier z cukiernicy. Zamiast zwykłego cukru możesz też wybrać ksylitol lub miód pszczeli.

5. Tworzenie nawyku

Nawyk to czynność półautomatyczna wykonywana przez nas. Wyćwiczona w takim stopniu, że nie musimy się nad nią zbytnio zastanawiać. Przykładowo to ścielenie łóżka od razu po wstaniu z łóżka. Najprościej można wpłynąć na swoje nawyki poprzez rozpoznawanie bodźców i nagród. Niestety, często sięganie po słodycze to właśnie nawyk. Poprzez obserwacje swoich działań i swojego organizmu możesz zidentyfikować sytuacje w której sięgasz po słodycze- i znaleźć inne rozwiązanie. Bodźcem może być zły humor po powrocie z pracy do domu- nagrodą są słodycze. Wystarczy zamiast  sięgania po słodycze wyjść na przykład na spacer z psem. 
Innym tematem sprzyjającym podjadaniu jest trzymanie słodyczy w domu- lepiej ich nie mieć :))

6. Naucz się asertywności

I gdy nie masz ochoty lub chcesz wytrwać w postanowieniu, a ktoś z rodziny lub przyjaciół Ci to utrudnia. Poprzez podsuwanie słodkich przekąsek to warto nauczyć się odmawiać. Poinformuj o swoich planach i o tym jak ważne jest to dla Ciebie a otoczenie prawdopodobnie wesprze Cię w budowaniu nawyku.
A skąd wiesz, może zainspirujesz kogoś do zmian ?
Podpowiedz mi w komentarzu jakie Ty masz sposoby na zwalczanie ochoty na słodycze:)
Myślisz, że można się całkowicie uwolnić od cukru ?
Daj znać 🙂
Pozdrawiam
Chcesz dowiedzieć się więcej o błędach w diecie ? Klikaj tutaj 🙂

Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x