Przejdź do treści

Dieta w hipercholesterolemii

dieta cholesterol

Dieta, a podwyższony cholesterol

cholesterol a jajka

Cholesterol to substancja lipidowa, która jest niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aktywnie uczestniczy w przemianach w nim zachodzących, a powstaje głównie w wątrobie (cholesterol endogenny), ale ok. 30% pochodzi z zewnątrz (cholesterol egzogenny).

Hipercholesterolemia to  zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Występuje wtedy gdy cholesterol całkowity wynosi >190 mg/dl, a stężenie cholesterolu LDL >115 mg/dl.

Cholesterol możemy podzielić na:

  • HDL- lipoproteiny o dużej gęstości
  • LDL- lipoproteiny o małej gęstości.

Powszechnie znane HDL to ten dobry, LDL to ten niedobry. Ważna jest ich wzajemna pula i odpowiedni stosunek. Lipoproteiny powstają głównie w wątrobie; zwrotnie transportują cholesterol z tkanek obwodowych do wątroby, która eliminuje nadmiar cholesterolu) oraz „zły LDL (lipoproteiny, które transportują fosfolipidy i cholesterol do tkanek obwodowych) 

Jaki mamy na wynikach ? Głównie na liście wyników widnieją 

  • trójglicerydy,
  • Cholesterol całkowity
  • HDL
  • LDL
  • Stosunek HDL do LDL

Gdy te mierniki są zachwiane możemy mówić o dyslipidemii.

cholesterol badania

Jakie ma funkcje cholesterol?

  • Cholesterol bierze udział w wielu procesach metabolicznych:
  • Stanowi składnik błon komórkowych, jest prekursorem do syntezy hormonów kory nadnerczy, płciowych, witaminy D, kwasów żółciowych, które biorą udział w procesach trawienia tłuszczy.
  • Wchodzi w skład otoczki mielinowej w tkance nerwowej i jest składnikiem lipoprotein osocza.
  • Jest prekursorem kwasów żółciowych i wielu innych biologicznie aktywnych składników.

Może być wytwarzany w organizmie i dostarczany z dietą, przy czym znajduje się jedynie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Produkty roślinne za to zawierają sterole roślinne, które zmniejszają absorpcje cholesterolu z krwi.  

Jak powstaje ?

Cholesterol występuje w organizmie jako cholesterol wolny oraz w postaci estrów z kwasami tłuszczowymi.  Blisko 80% cholesterolu powstaje w wątrobie. Całkowita ilość cholesterolu w komórce zależy  od jego syntezy i czynników wpływających na jego nagromadzenie oraz usuwanie.

Z czego powstaje cholesterol?

Źródło w 50% stanowią węglowodany, 30% tłuszcze, pozostała część to tłuszcze. Dieta bogata w węglowodany proste może nasilać syntezę cholesterolu. 

W wyniku przemian węglowodanów i tłuszczy powstaje  Acetylo- CoA (acetylokoenzym A), z którego w dalszych przemianach powstaje cholesterol. Na jego szybkość powstawania wpływa glukagon, statyny oraz cholesterol endogenny (stanowi 80% ogółu cholesterolu) i egzogenny.

Insulina

Może za to wpływać na tempo wytwarzania cholesterolu- przyspieszać je.  Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie- tak jak inne tłuszcze, tylko krąży we krwi w połączeniu z produkowanymi przez wątrobę białkami, tworząc złożone związki – lipoproteiny.  Dobry cholesterol, (HDL) przenika do ścian tętnic, ale nie odkłada się w nich, lecz zbiera część zalęgającego w nich cholesterolu i transportuje z powrotem do wątroby.cholesterol dieta

Czy dieta wpływa na obniżenie cholesterolu ?

TAK !  Co powinno być w codziennej diecie osoby z podwyższonym cholesterolem?

  • Zboża pełnoziarniste 

Stanowią bogactwo błonnika, witamin z grupy B i składników mineralnych.

  • Chude mięso (głównie drób) Chudy nabiał 

Eliminujemy całkowicie: tłuste mięso (wieprzowina), cukier, słodycze, gotowe posiłki w słoikach czy puszkach, konserwy, mielonki, żółte i pleśniowe sery, pasztety, parówki, kiełbasy, dania w panierce, żywność przetworzoną.

  • Ryby i kwasy omega-3

Ryby głównie morskie. Ryby są bogatym źródłem kwasów omega 3. U osób z podwyższonym cholesterolem powinny być w diecie minimum 2 razy.

  • Orzechy 

Są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co wspomaga redukcję cholesterolu we krwi.

  • Jajka

To mit, że jajka podnoszą poziom cholesterolu. Jajka są super zdrowe, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Zawierają również lizynę – aminokwas pomocny w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. Można je jeść do woli 🙂

  • Awokado

To małe zielone warzywo zawiera aż 15 g tłuszczów nienasyconych, które wpływają na poprawę gospodarki lipidowej organizmu i chronią przed chorobami serca. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas oleinowy, które obniżają LDL, a jednocześnie podwyższają HDL. Ponadto, zawiera kwas pantotenowy, który usprawnia metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów oraz poprawia pracę układu krążenia.

  • Oliwa z oliwek – dodawana do sałatek i dan na zimno.

Obniża ciśnienie krwi i zły cholesterol (LDL), nie powodując obniżenia dobrego (HDL).

  • Warzywa i owoce

Stanowią źródła błonnika, który wiążą cholesterol oraz kwasy żółciowe, prowadząc do ich wydalenia z organizmu. Norma na spożycie błonnika wynosi 27-40 mg. Warzywa i owoce to także cenne źródło przeciwutleniaczy w diecie.

Źródła błonnika: surowe warzywa, szczególnie strączkowe i korzeniowe; owoce bogate w pektynę (jabłka, owoce jagodowe), płatki owsiane, otręby, gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna), pieczywo pełnoziarniste, nasiona (dynia, słonecznik), orzechy.

  • Cynamon 

By wspomóc obniżenie cholesterolu oraz cukru we krwi można dodawać je codziennie do deserów i koktajli, omletów, owsianek.

  • Ciecierzyca, soczewica

Źródła białka roślinnego w diecie. Nie podnoszą poziomu cholesterolu LDL, jednak zawierają spore ilości lecytyny co może wpłynąć na wyrównanie poziomu.

  • Siemię lniane

To prawdziwa bomba w walce z podwyższonym cholesterolem. Zawierają fitoestrogeny,  które regulują poziom cholesterolu. Regularne przyjmowanie siemienia lnianego może pomóc w obniżeniu frakcji LDL i jednocześnie w podwyższeniu HDL. – ponieważ zawierają spore ilości omega- 3 i omega- 6. Błonnik w nim zawarty również wiąże kwasy tłuszczowe ułatwiając ich wydalenie z organizmu.

Także:

Jeśli wiec naszym problemem jest podwyższony cholesterol- to nie pomoże nam przerzucenie się całkowicie na sałatę na jakiś czas. Ważne jest, by zamienić niektóre produkty spożywcze i spożywać większą ilość warzyw niż dotychczas.

  • Postawmy na dobre tłuszcze- oleje roślinne, awokado, a jednocześnie ograniczmy tłuszcze zwierzęce.
  • Skoro cholesterol w organizmie powstaje głównie w przemianach prostych węglowodanów warto również ograniczyć ich spożycie. Tutaj możemy zamienić produkty z białej maki na produkty nisko przetworzone – ciemne maki, gruboziarniste kasze, makarony pełnoziarniste.
  • Dorzucajmy do każdego posiłku przynajmniej garść warzyw. W ten sposób możemy zwiększyć ilość witamin i składników mineralnych w diecie i błonnika.
  • Warto również ograniczyć białka zwierzęce na rzecz białek roślinnych. Siemię lniane może stanowić ciekawy dodatek do owsianek, koktajli, a także w formie ziarenek jako dodatek do sałatek i potraw.
  • Na pewno warto ograniczyć produkty wysoko przetworzone – które zawierają izomery tłuszczy trans. Obecne są głównie w produktach wysoko przetworzonych jak zupki w proszku, gotowe sosy, gotowe ciasta, margaryny twarde.
Jesteś na diecie ? Dowiedz się jakich błędów nie popełniać, by dieta była bardziej skuteczna 🙂
Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x