Przejdź do treści

Jak powinno wyglądać mierzenie porcji? Reguła dłoni

jak mierzyc objetosc posilkow
Zdrowe żywienie podobnie jak odpowiednie podejście do życia jest ważne. Ale to, że coś jest zdrowe nie znaczy, że można to jeść bez umiaru 🙂

Ważne jest by określić jaką ilość produktu można zjeść bez wyrzutów sumienia i szkody dla zdrowia czy sylwetki. Tutaj pomocną formą jest stosowanie się do mierzenia porcji.
Już w starożytności mówiono, że to dawka czyni truciznę. Wiecie, że przy zatruciu arszenikiem najlepszą odtrutką jest … arszenik ? Tylko w odpowiedniej dawce. 
Kluczem jest spożywanie zdrowych produktów w odpowiednich ilościach, tak by nie przeginać. Dlatego mierzenie porcji jest ważne 🙂
Dobrze by było żywić się zdrowo, a jednocześnie uprawiać aktywność fizyczną- te dwa czynniki mogą nam pozwolić przeżyć wiele lat bez zbędnych chorób. Dodałabym do tego odpowiednie picie wody i ograniczenie stresu. 
Pamiętaj, że to co zdrowe nie zawsze jest niskokaloryczne dlatego trzeba pilnować ilości. Nadmierne spożywanie żywności – nawet tej zdrowej może zniweczyć nasz plan o szczupłej sylwetce. 

Komponowanie posiłków a mierzenie porcji. 

W tym przypadku najlepiej posługiwać się AKTUALNĄ piramidą żywieniową– określa jaką ilość jakiej grupy produktów należy spożywać. 
Powszechnie wiadomo, że trzeba jeść bardzo dużo warzyw i trochę owoców. Ale jak określić czy jemy odpowiednią ilość mięsa, kotlet nie jest za duży a ryba w panierce to na pewno tygodniowa porcja ryby ?
Oczywiście produkty można warzyć przed przygotowaniem- wtedy mamy względne pojęcie o tym ile zjedliśmy. Ale po pierwsze nie zawsze nam się chce, po drugie nie wszyscy mają wagę kuchenną w domu a po trzecie to zwyczajnie nudne zajęcie. 
Dlatego do mierzenia porcji mogą posłużyć nam … własne dłonie. 
Czy wiesz, że masz żołądek wielkości dwóch złączonych zaciśniętych pięści ? Oczywiście może on poszerzać swoją powierzchnie do sporych rozmiarów ale generalnie tak to wygląda. 

Zasada dłoni 

BIAŁKO- ŚRODEK DŁONI Jedna porcja białka powinna mieścić się w środku dłoni. Jest to około 100 gram produktu.

Łatwo sobie przeliczyć ile białka jest nam potrzebne w ciągu dnia – zazwyczaj to 0,8-0,9 gr/kg masy ciała. 
Standardową porcje białka warto rozłożyć na kilka mniejszych posiłków ze względu na odpowiednie trawienie. Zbyt dużo białka na raz może powodować uczucie obciążenia. 

 WARZYWA ZACIŚNIĘTA PIĘŚĆ A MIERZENIE PORCJI.

Ale nie jedna. 
Do każdego posiłku zjadanego w ciągu dnia (a przypomnę- powinno być ich 4-5) powinniśmy doliczyć garść warzyw. W sumie wychodzi jakieś 500 gram warzyw dziennie. 
To odpowiednia ilość witamin, składników mineralnych i innych do zachowania zdrowia, odpowiedniego samopoczucia, pracy całego organizmu. Warto komponować posiłki tak, by zawierały przynajmniej dwa warzywa. 
 
ROZŁOŻONE DŁONIE
Określają ilość owoców jakie można zjeść w ciągu dnia.  Można zjeść dwie takie porcje. Przy tym warto pamiętać, że warzyw i tak powinno być więcej. Na owoce jednak trzeba trochę uważać z powodu dużej ilości cukru. 
Węglowodany to zaciśnięta pięść. 
Wydaje się, że to mało ale powinno w zupełności wystarczyć. Pamiętaj, że węglowodany wchłaniają wodę w trakcie gotowania i zwiększają swoją objętość. 
Porcja gotowego makaronu czy kaszy powinna w zupełności wystarczyć dla pokrycia zapotrzebowania na węglowodany. 
Dzienne 5 porcji węglowodanów to absolutna konieczność na drodze ku zdrowej sylwetce. Pamiętaj, by wybierać te najmniej przetworzone. 
Opuszek palca
To optymalna ilość tłuszczów do posiłku. Czyli jedna łyżeczka oliwy czy masła. Niestety jak wiadomo z ilością tłuszczu raczej się przesadza i daje go więcej.
Określone dawki są raczej orientacyjne bo i ile kobieta nasyci się nimi bez problemu tak mężczyzna może mieć problem. Ponadto taki sposób dawkowania to jedynie uzupełnienie wiedzy o zdrowym żywieniu. Trzeba też wiedzieć jakie produkty wybierać by były one odpowiednio wartościowe i gęste odżywczo. 
Chcesz dowiedzieć się więcej o błędach w diecie ? Klikaj tutaj 🙂

Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x