Przejdź do treści

Skład ciała a wygląd- ma znaczenie ?

sklad ciala a wyglad

W celu kontroli swojego zdrowia warto zwracać uwagę na masę ciała i wymiary. W ten sposób możemy zauważyć czy nasz sposób żywienia i styl życia są prawidłowe. Każdy człowiek jest inny i dlatego należy interpretować wyniki w odniesieniu do konkretnej osoby.

Znane jest obecnie dużo sposobów na pomiary ciała. Jednym wiele z nich obarczonych jest dużym błędem. Ponieważ nie chodzi o to, by się ważyć, ale by robić to prawidłowo.

Obecnie na rynku można znaleźć kilka metod pomiarów.

WAGA DOMOWA

BIOIMPEDANCJA ELEKTRYCZNA

FAŁDOMIERZE

 

skład ciała wygląd

 

WAŻENIE W DOMU

Pomiary masy ciała można wykonywać w warunkach domowych za pomocą wagi łazienkowej i centymetra krawieckiego.

Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Ważenie powinno się odbywać w odpowiedniej porze dnia- najlepiej rano na czczo, a jeśli nie ma takiej możliwości to przynajmniej 4-6 godzin po jedzeniu.
  • Nie ma sensu ważenie się kilka razy dziennie, ponieważ za każdym razem, gdy coś zjemy, będziemy ciężsi.
  • Zawsze używać tej samej wagi ustawionej w tym samym miejscu.
  • Ustalić pory ważenia- najlepiej rano na czczo po wizycie w toalecie, lecz przed pierwszym posiłkiem.
  • Odpowiednio byłoby ważyć się raz na miesiąc.
  • Waga powinna być ustawiona zawsze w tym samym miejscu.
  • Jeśli dzień wcześniej spożyliśmy większy posiłek, była impreza lub ciężki wysiłek fizyczny to warto zrezygnować z pomiarów.

 

Tak na prawdę te zasady odnoszą się do każdej formy pomiarów:))

ANALIZA SKŁADU CIAŁA

Analiza składu ciała przeznaczona jest dla każdego zdrowego człowieka, który chce poznać proporcje swojego ciała. W szczególności polecana dla pacjentów, osób dbających o zdrowie, aktywnych lub z chorobami dieto zależnymi.

Dzięki temu badaniu możemy poznać swój organizm a względem wyników określić plan terapii, jadłospis i racjonalny trening.

Na czym polega ?

Analiza składu ciała opiera się na metodzie bioimpedancji elektrycznej. Jest to metoda polegająca na przesłaniu prądu elektrycznego o niskim natężeniu i wysokiej częstotliwości poprzez elektrody. Warto jednak pamiętać, że prąd przemieszcza się najkrótszą drogą, dlatego warto korzystać z analizatora z 4 elektrodami (2 na ręce i 2 na nogi). Tkanka tłuszczowa stanowi opór dla prądu, natomiast masa beztłuszczowa jest dobrym przewodnikiem ze względu na zawartość wody.

Jest to badanie szybkie, wygodne i bardzo precyzyjne. Należy jednak pamiętać, że jego precyzja zależy od wielu czynników. Do badania należy się przygotować podobnie jak do badania krwi. Najlepiej być na czczo lub 4 godziny po posiłku. Należy powstrzymać się od aktywności fizycznej na 12 godzin przed badaniem, a także skorzystać z toalety. Nawet krem do rąk czy stóp może wpłynąć na wyniki.

Co wskazują otrzymane wyniki ?

  • Masę ciała, czyli sumę czterech składników: całkowitej objętości wody, białka, substancji mineralnych, masy tkanki tłuszczowej
  • Masę tkanki tłuszczowej, która stanowi magazyn energii, pełni funkcję ochronną organizmu, pomaga w jego termoregulacji. Duże ilości tłuszczu zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, miażdżycy i wielu innych problemów zdrowotnych.
  • Procentową zawartość tkanki tłuszczowej: to procent masy ciała w całkowitej masie ciała. Jesli całkowita masa ciała spada, a masa tłuszczu pozostaje taka sama, to ilość tkanki tłuszczowej wzrośnie. Podczas gdy masa ciała może sugerować otyłość, to procentowa zawartość tkanki tłuszczowej określi rodzaj otyłości.
  • Masę mięśni szkieletowych, czyli tych przytwierdzonych do kości. Mięśnie szkieletowe są odpowiedzialne za ruch, postawę i temperaturę ciała.
  • Poziom wisceralnej tkanki tłuszczowej, czyli poziom tłuszczu zlokalizowany między organami wewnętrznymi. Dziesięciokrotnie wyższy poziom tłuszczu trzewnego może zwiększać ryzyko dyslipidemii, chorób serca, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Dlatego zaleca się regularną aktywność fizyczną.

Pomiary

  • PPM, czyli Podstawowa Przemiana Materii to ilość energii niezbędna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej wzrasta również wymagana ilość energii.
  • Diagnoza otyłości (BMI, PBF, WHR) BMI jest wskaźnikiem służącym do określenia poziomu otyłości za pomocą wzrostu i masy ciała. PBF to procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w stosunku do masy ciała.
  • Zawartość wody w organizmie: Określa całkowitą ilość wody w kg.
  • Analizę segmentową pięciu obszarów ciała: tułów, prawa i lewa ręka, prawa i lewa noga.
  • Segmentalna analiza tłuszczowa: określa czy masa tłuszczowa jest prawidłowo rozmieszczona w całym organizmie.
  • Segmentalna szczupłość: Określa czy ilość mięśni jest prawidłowo rozmieszczona w organizmie.
  • Poziom minerałów w organizmie
  • Kontrola masy ciała (kontrola masy ciała, kontrola tkanki tłuszczowej, kontrola mięśni- określa postępy w prowadzonej diecie)

 

 

FAŁDOMIERZE

Pomiary fałdów skórnych są prostą i dokładną metodą. Stosuje się do niego specjalny fałdomierz, którego wyniki porównuje się z tabelą i w ten sposób otrzymuje poziom tkanki tłuszczowej. Badanie polega na złapaniu fałdu skórnego i umieszczeniu między dwoma zaciskami. Otrzymany wynik przyrównujemy do tabeli i gotowe 🙂  Umożliwia wykonanie pomiarów w każdej innej części ciała człowieka jak: uda, talia, bicepsy, klatka piersiowa

Czy BMI ma racje bytu ?

Weźmy pod uwagę popularny wskaźnik „Zdrowia”, jakim jest BMI. Ponieważ poznanie masy ciała to zbyt mało wiadomości, by stwierdzić, że jest ona prawidłowa. Mamy tu popularny pomiar, gdzie podkładamy do wzoru swoją masę ciała i wzrost.

skład ciała waga

BMI= masa ciała/ wzrost 2

Wyniki można przedstawić w tabeli.

skład ciała bmi

 

 

 

 

 

 

 

 

WHO uważa za normę BMI w granicach 18,5- 24,9. Powyżej 25 stwierdza się nadwagę a od 30 otyłość. Jednak stan nadwagi już powinien nas zaspokoić i nakłonić do wprowadzania zmian lub zwrócenia większej uwagi na swój styl życia. Jeśli uważasz, że Twój sposób żywienia jest odpowiedni a aktywność na dobrym poziomie- a mimo to tyjesz lub chudniesz bez wiadomej przyczyny, to warto zwrócić się o poradę do specjalisty.

Dla kogo nie jest BMI ?

Z pewnością nie dla sportowców i osób trenujących, których masa ciała jest wysoka z powodu dużej zawartości mięśni. Przy wykonaniu pomiarów wyniki wskażą na nadmierną masę ciała. Jednak warto stosować inne wzory niż ten popularny.

Np. wzór na należną masę ciała. To bardzo łatwy wzór, który wskazuje jaka masa ciała jest prawidłowa dla danego wzrostu. Ogółem określony jako :

  • Wzrost (cm)- 100 (wzrost 155-164)
  • Wzrost (cm)- 105 (wzrost 165-174)
  • Wzrost (cm)- 110 (powyżej 174)

Czyli jak ja mam 169 cm wzrostu, to powinnam ważyć 64 kg.

 

Tak więc czy jest różnica między masą ciała a wynikiem analizy ?

Ilość tkanki tłuszczowej w ciele z pewnością jest wytyczną czy proces odchudzania przebiega prawidłowo. Dzięki temu można określić czy plan żywieniowy jest odpowiedni, a często po kontrolnym badaniu motywacja do dalszej walki wzrasta. To również wskazówka co warto zmienić w diecie. Zwykła waga wskazuje nam jedynie masę, a nie zawartość poszczególnych komponentów.

Regularne poddawanie się badaniu umożliwia ocenę zmian w organizmie. To szczególnie istotne w czasie prowadzenia diet odchudzających czy zwiększonych treningach. Możliwe jest przybranie na masie mięśni, a jednocześnie utrata tkanki tłuszczowej czego waga nie pokaże.

Ta metoda jest znacznie skuteczniejsza niż ocena masy ciała.

Zwyczajna waga nie daje możliwości oceny, co tracimy, a co zyskujemy. Analiza składu ciała może określić nam miejsce gromadzenia tłuszczu w ciele i miejsce, w jakim się skupia. Tyle samo może ważyć kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia, a do pracy dojeżdża samochodem, a także ta, która trenuje 5 razy w tygodniu, do pracy dojeżdża rowerem, a dodatkowo zdrowo się odżywia.

W przypadku porównania wyników może się okazać, że druga kobieta ma o wiele większą masę mięśniową, a niską masę tłuszczową. Jednocześnie wizualnie nie wygląda na swoją masę ciała. Każdy z nas jest inny, ma inną sylwetkę, budowę ciała. Każdy z nas zna kogoś, kto może wyglądać na szczuplejszego, bo np. ma więcej mięśni. Mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa i stąd różnica w wyglądzie.

Regularne wykonywanie pomiarów daje możliwość kontroli pomiarów ciała a w przypadku analizy również jej komponentów.

Czy wygląd może świadczyć o zawartości ?

Zarówno w przypadku produktów spożywczych, jak i ciała człowieka może to być inna relacja 🙂

Obecnie panuje trend na treningi funkcjonalne- zwłaszcza wśród kobiet, które przestały bać się sztangi i ćwiczeń z obciążeniem. Sama jestem przykładem takiej kobiety, a wyjście na siłownie obecnie sprawia niemałą radość. Zamiast latania godzinę po bieżni można poćwiczyć z wolnymi ciężarami. Dodatkowo – masa mięśni a tym samym ciała rośnie, zaś sylwetka staje się bardziej wysmuklona. Większa masa mięśni to także lepsza podstawowa przemiana materii, czyli szybkość trawienia produktów.

Zachęcam gorąco do wykonywania pomiarów ciała- w zależności od tego, jakie możliwości masz- czy jest to skorzystanie z analizy składu ciała, czy cotygodniowe pomiary centymetrem krawieckim.

 

 
 
Jesteś na diecie ? Dowiedz się jakich błędów nie popełniać, by dieta była bardziej skuteczna 🙂
 
Zapraszam Cię do obserwowania na moim facebooku 🙂
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina
6 lat temu

Nie mierze się, może to mój błąd, ale obserwuje jak wygląda moje ciało w lustrze. Ważę się owszem, ale nie popadam w obłęd 😉

Natalia
Natalia
5 miesięcy temu
Reply to  Ewelina

Z wyglądu nie sposób ocenić zmian gromadzenia wody, masy mięśni itd. Na to są odpowiednio szczegółowe badania. W Domu można się wspierać wagam. Garmin, Truelife. One mają po 19 wskaźników i dają faktycznie wskaźnik. Nawet samo BMI nic nie mówi o ciele za bardzo

Ania
Ania
6 lat temu

Ważę się i mierze samodzielnie, ale robię to bardziej z przyzwyczajenia. Wole obserwować zmiany w lustrze niż na wadze 🙂

Ania
Ania
6 lat temu

Warze się i mierze samodzielnie, ale robię to bardziej z przyzwyczajenia. Wole obserwować zmiany w lustrze niż na wadze 🙂

Kasia
6 lat temu

Bardzo często to jak wyglądam nie ma się nijak do tego ile pokazuje waga. Często po ubraniach wyszedł że schudłam a waga pokazuje że wręcz przytylam i jak tu żyć?

iwona
6 lat temu

O matko, nie wiedziałam, że jest coś takiego jak fałdomierze. Za żadne skarby nie wypróbuję:) A tak na poważnie – mądry, ciekawy tekst. Dla każdego, kto dba o zdrowie i wygląd.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x